Прославување на културните влијанија за време на месецот на шпанското наследство

PGT Trucking е горда што вработува возачи и персонал со различно потекло, а за време на месецот на националното шпанско наследство, ги славиме културните влијанија од шпанската заедница. Во 2021 година, Хиспанците сочинуваа 23,6% од работната сила во транспортот во САД. Во PGT, 20,0% од нашите корпоративни вработени и 18,0% од нашата база на возачи на камиони се Хиспано. Тие имаат силни корени од Мексико, Колумбија, Порторико, Еквадор, Гватемала, Аргентина и други земји од Латинска Америка. Тие се возачи на камиони, специјалисти за наплата, регрутери, безбедносен персонал, аналитичари на ризик, менаџери на возниот парк и многу повеќе. Сите тие се дел од PGT, и ние сме горди што ги споделуваме следните приказни на возачи на камиони.

Адријан Алварадо разговара со неговиот менаџер на флота, Хавиер Рамос, во Оперативниот центар на PGT во Ларедо.

Адријан Алварадо живее во Нуево Ларедо, Мексико, и тој вози камион веќе 20 години, од кои седум беа во Соединетите Држави - четири со PGT. Адријан е возач на камион од странство со Б-1 виза, што му овозможува на Адријан да зема и испорачува товар за меѓународен бизнис. Адријан поминува значително време во САД и верува дека е важно да се приклучи на вистинската компанија за да ги надмине сите културни бариери со кои може да се соочи додека е на пат.

„Задоволство беше да се работи со PGT“, вели Адријан. „Јазичната поддршка на PGT ми помогна да успеам како меѓународен возач на камион. Полесно е да се заврши работата кога можам директно да комуницирам со луѓето во PGT“.

Повеќето одделенија во PGT имаат барем еден двојазичен претставник за подобро да им помагаат на нашите горди професионалци, вклучувајќи го и менаџерот на флота на Адријан, Хавиер Рамос. Хавиер зборува и шпански, а двајцата одржуваат блиски работни односи .

„Хавиер стигнува од каде што доаѓам“, забележува Адријан. „Тој ја знае мојата култура и можам удобно да разговарам со него бидејќи го разбира локалниот сленг“.

Адријан ја цени слободата што му ја дава превозот со камиони. Тој доаѓа од долга низа камионџии, и како членовите на неговото семејство пред него, Адријан ужива во посета на нови места; сепак, тој секогаш е среќен што се враќа дома во Мексико. Семејството е еден од најважните аспекти на неговата шпанска култура, а Адријан избра да вози на меѓународно ниво за да обезбеди повеќе можности за своето семејство, истакнувајќи дека има подобри бенефиции и зголемена сигурност на работното место со одење преку пат.

„Секогаш сакам да станам дом на моето семејство“, вели Адријан. „Тие ме одржуваат фокусиран на тоа да бидам безбеден додека возам“.

Друг дел што Адријан го сака во неговото мексиканско наследство е нивната севкупна празнична природа, а храната е секогаш исклучителна. Рецептот за печено говедско месо на неговата сопруга е особено омилен, а и такото секогаш се цени, „но само ако тортиљата е домашна со свежа пченка!“ објаснува Адријан.

Адријан е горд шпанско возач на камион и работи напорно, правејќи се што може за да ги натера PGT и неговото семејство да се гордеат со него. 

Роберто Запата е успешен меѓународен возач на камион PGT Trucking повеќе од 14 години.

Роберто Запата живее во Нуево Ларедо, Мексико, со сопругата и трите ќерки. Роберто е возач на камион од 2005 година, а со ПГТ вози веќе 14 години. Роберто е исто така возач на Б-1 и ужива во времето кога го добива да вози во САД Негови омилени места за патување се државите од Средниот Запад како Охајо, Индијана и Пенсилванија, кои му даваат шанса да доживее различни сезони, вклучително и зимско време како снег. За Роберто, сепак, најдобриот дел од возењето во САД е целокупното внимание за безбедноста.

„Во САД, сите ги следат правилата“, вели Роберто. „Тоа е многу различно од возењето во Мексико и јас ценам како САД ја гледаат и наметнуваат безбедноста“.

Тој знае дека има многу променливи надвор од негова контрола, како што се времето и другите возачи, па затоа одвојува време да се фокусира на она што може да го контролира, како што се неговите навики за возење и безбедноста на товарот. Неговата најсилна мотивација да остане безбеден е да се врати дома кај неговото семејство, а Роберто е благодарен за безбедносните напори на PGT .

„Корисно е кога PGT комуницира со мене на шпански, особено со нивните безбедносни пораки“, вели Роберто. „Јас сум во состојба да разберам сè јасно и точно знам што да правам“.

Роберто зборува и англиски, но полесно е да се разберат работите на неговиот примарен јазик на шпанскиот јазик. Кога Роберто патува во САД, тој се обидува да остане верен на своето наследство со тоа што зборува малку шпански на патот. Јазикот игра голема улога во идентитетот на Роберто, но неговиот омилен аспект од неговата шпанска култура е храната - особено карне асадата . Семејството е исто така значајно, а тој сака да поминува време со сопругата и ќерките кога е дома.

Кога е на пат, Роберто има страст за возење и наиде на поддршка и успех во PGT.

„Ова е добра компанија“, вели Роберто. „Не сакам да возам за некој друг“. 

Рамон Гарибај, А PGT Trucking Сертифициран PRO обучувач, присуствува на годишниот состанок на обучувачите во објектот за обука на PGT во Блерсвил, ПА.

Рамон Гарибај е трета генерација Американец од Ларедо, Тексас; неговите баба и дедо потекнуваат од мексиканската држава Чивава. Рамон вози 25 години, а неодамна се приклучи на ПГТ во април 2021 година. Возењето со камион му даде можност на Рамон да се грижи за своето семејство, а во PGT тој можеше да трча по локална лента за почесто да е дома. Рамон ужива да поминува повеќе време со сопругата и трите ќерки, но со љубов признава дека тие го држат позафатен од било кога!

За Рамон, тоа што е Хиспано значи дека ќе го доживее најдоброто од мексиканската и американската култура.

„Изложен сум на различни работи“, вели Рамон. „Се чувствувам поисполнето во животот со тоа што познавам две култури и јазици. Ја сакам и храната од двете места!“

Рамон верува дека најголемиот аспект од неговото шпанско наследство е напорната работна етика, нешто што му било всадено на млада возраст. Секој мора да работи напорно за да го издржува семејството, што го направи возењето камион природен избор за Рамон.

„Возењето камион е начинот на кој се грижам за моето семејство“, вели Рамон. „Почнав да возам кога наполнив 21 година и тоа е само нешто што продолжив да го правам“.

Рамон е а PGT Trucking Сертифициран PRO тренер, задолжен да ги подучува нашите нови чирак и возачи Б-1 низ ситуации од реалниот свет на патот. Тој често комуницира со нашите меѓународни возачи на камиони и тоа им помага да се поврзат преку нивното заедничко наследство.

„Имаме одлична средина во нашата канцеларија во Ларедо “, вели Рамон. „Сите ние сме од различно потекло, но можеме ефективно да комуницираме“.

Рамон ја гледа напорната работа и посветеноста на нашите возачи Б-1, вклучително и нивната желба да ги надминат сите културни разлики додека се во САД Тој знае дека е потребна малку дополнителна помош за да започнат нашите меѓународни возачи на камиони, но штом ќе изградат одредена доверба, овие обучени возачи се способни да се прилагодат на секоја ситуација, благодарение на водството на Рамон.

„Сите сме горди што сме дел од PGT и работиме напорно“, вели Рамон.

Возете со PGT Trucking

PGT верува дека има сила во различноста и ние сме горди на нашите возачи и вработени од сите средини. Дали сте заинтересирани да се приклучите на нашиот тим? Нудиме јазична поддршка, водечки придобивки во индустријата, вклучувајќи здравствена заштита и план 401(k) и повеќе! Дојдете да возите за друштвото што слави кој сте вие!

Аплицирај сега!